پاس‌داشت محیط ‌زیست نیازمند همت ملی است

پاس‌داشت محیط ‌زیست نیازمند همت ملی است

مدیر‌کل کانون پرورش فکری گیلان،گفت:پاس‌داشت محیط‌ زیست،به ویژه تالاب بندرانزلی نیازمند همت ملی است و برهمین اساس کانون با تکیه بر این اراده و پشتوانه فرهنگی خود در جامعه،برای صیانت و حفظ این موهبت الهی به عنوان هویت این شهر و استان تلاش‌ می‌کند.

به گزارش هنر گیلان اسفندیار ضیائی در افتتاح نمایشگاه فعالیت‌های زیست ‌محیطی کانون فکری از رسالت این مجموعه فرهنگی در ارایه فعالیت‌های زیست محیطی به کودکان و نوجوانان سخن گفت و آموزش استفاده بهینه از نعمت‌های خدادادی را از اولویت‌ها عنوان ‌کرد.

وی به روند همکاری‌های کانون با محیط زیست و آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن(جایکا)اشاره و با تاثیر‌گذار خواندن این تعامل و همکاری تصریح‌کرد:نقش کانون پرورش فکری در زمینه آموزش‌ فعالیت‌های زیست محیطی به کودکان و خانواده‌ها مثبت و اثر‌بخش بوده است.

ضیائی،برگزاری تور‌های تالاب‌گردی و اجرای مسابقه‌های مختلف را رهاورد این همکاری ارزیابی‌کرد و ضمن یادآورشدن برگزاری مسابقه نقاشی و عکاسی «آب تی تی»گفت:ارسال بیش از 300 اثر و برپایی نمایشگاه آثار برگزیده در ایران و کوشیروی ژاپن بیان‌گر روند مناسب این هم‌گرایی است.

این مسوول فرهنگی برپایی نمایشگاه «دوستی با طبیعت»را گامی در همین مسیر دانست و با ابراز خرسندی از افزایش برنامه‌های مشترک فرهنگی افزود:پاس‌داشت محیط‌زیست، به ویژه تالاب بندرانزلی نیازمند همت ملی است و برهمین اساس کانون با تکیه بر این اراده و پشتوانه فرهنگی خود درجامعه، برای صیانت و حفظ این موهبت الهی به عنوان هویت این شهر و استان تلاش‌می کند.

میرشمس مومنی‌زاده به اهمیت فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی به ویژه ‌در حوزه کودک و نوجوان پرداخت و با مهم ارزیابی‌کردن محوریت این نمایشگاه گفت:محیط‌ زیست مقوله مهم و ارزش‌مندی است و پرداختن به تالاب بین المللی بندرانزلی اهمیت آن را دو چندان می‌کند.

وی از احیای تالاب به عنوان یکی از دغدغه‌های مردم شهرستان بندرانزلی و استان گیلان نام برد وپاس‌داشت این موهبت الهی را نیازمند عزم ملی دانست.

این مسوول استانی هم‌چنین نقش عوامل انسانی را در آلودگی تالاب بندرانزلی تعیین‌کننده عنوان‌ کرد و باضروری خواندن بهره‌گیری هم‌زمان از امکانات نرم افزاری و سخت‌افزاری برای پاس‌داشت این تالاب گفت:افزون بر سازه‌های مناسب، رسوب‌گیری و عملیات اجرایی،آن‌چه در صیانت از تالاب مهم و ضروری به نظر می رسد،فرهنگ‌سازی و برنامه‌های آموزشی است.

مومنی‌زاده برهمین اساس یادآورشدن نقش تالاب و دیگر موهبت‌های طبیعی را به کودکان و نوجوانان مهم توصیف‌ و تاکید ‌کرد: کار آموزش به معنای عام بایستی از آینده‌سازان ایران اسلامی آغاز شود.

وی افزود:کودک با همین فرهنگ بزرگ می‌شود و برکل جامعه تاثیر‌گذار خواهد بود؛از این رو فعالیت‌ دستگاه‌های فرهنگی چون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارای اهمیت ویژه‌ای است.

آگاهی‌بخشی به کودکان، هدف اصلی فعالیت‌های آموزشی جایکا

کارشناس ارشد گروه کارشناسی آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن(جایکا)در ایران،به ارایه گزارشی از روند فعالیت‌های این آژانس در زمینه حفظ تالاب بین المللی بندرانزلی پرداخت و با بیان این که از زمان آغاز این پروژه در سال 2014 میلادی، همکاری خوبی را با کانون آغازکرده‌ایم،گفت:برپایی این نمایشگاه،سومین فعالیت مشترک نمایشگاهی با کانون است و بسیار خرسندیم که این بار در شهرستان بندرانزلی شاهد این همکاری مشترک‌هستیم.

توموئو آئوکی،در ادامه به پیشینه این فعالیت‌های مشترک با ایراناز سال 1971 میلادی و در سایه برگزاری گرد‌هم‌آیی رامسر مازندران اشاره و با مهم توصیف‌کردن تالاب بندرانزلی به عنوان زیست‌گاه زمستانی پرندگان افزود: این تالاب از جمله تالاب‌های مهم بین المللی و نیازمند پاس‌داشت و نگهداری است.

وی اضافه‌ کرد:فعالیت‌های حفاظت ازتالاب دارای اهمیت ویژه است که یک بار اتقاق می افتد و برهمین اساس هدف اصلی ما آگاهی‌بخشی به کودکان و نوجوانانی است که این برنامه‌ها را ادامه می دهند.

این کارشناس محیط زیست هم‌چنین از نگاه ویژه برگزارکنندگان این نمایشگاه به «پلیکان خاکستری» به عنوان یک گونه کمیاب و درحال نابودی سخن‌گفت و حفظ این پرنده را ازاهداف جایکا عنوان‌ کرد.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه فعالیت‌های زیست‌ محیطی با عنوان«دوستی با طبیعت» از 14 تا 21 بهمن ماه فعالیت خواهد ‌داشت، دست‌آورد‌های فرهنگی،هنری،ادبی وپژوهشی اعضا و مربیان در زمینه فعالیت‌های زیست محیطی در معرض دید بازدیدکنندگان قرارخواهد گرفت

موضوعات: خبرها فرهنگی

تاریخ: 1396/11/15 | بازدیدها: 16

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود

کلیه حقوق مادی ومعنوی متعلق به پایگاه خبری فرهنگ و هنر گیلان می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.