پیوند ناگسستنی میان انقلاب اسلامی و حادثه عاشورا برقرار است

پیوند ناگسستنی میان انقلاب اسلامی و حادثه عاشورا برقرار است

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان،حضور مردم در صحنه را رمز پیروزی انقلاب دانست و یادآور شد: یک پیوند ناگسستنی میان انقلاب اسلامی ایران و حادثه عاشورا برقرار است.

 به گزارش هنر گیلان ،هادی نوری در نخستین نشست کتابخوان فرماندهان سپاه که در سالن شهدای صالحین سپاه قدس استان گیلان برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی،اظهار کرد:در فضای آکادمیک دنیا درخصوص انقلاب اسلامی ایران سخن های بسیاری گفته و از زوایای مختلف بررسی و تحلیل شده است.

وی با بیان اینکه یکی از محققان غربی در سال 1978 به تحلیل سه انقلاب بزرگ قرن بیستم پرداخت و نظریه ای مطرح کرد، افزود:براساس این نظریه انقلاب ها ساخته نمی شوند،بلکه محصول فرایندهای اجتماعی و اقتصادی هستند و آگاهی، ایدئولوژی،مذهب و فرهنگ نقشی در شکل گیری انقلاب ها ندارند.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان گیلان،انقلاب اسلامی ایران را موجب تجدیدنظر در نظریه مذکور دانست و گفت: اندیشه،فرهنگ و مذهب در فرایند تحولات سیاسی و اجتماعی تاثیرگذار است و لذا رکن اساسی انقلاب اسلامی ایران آموزه های شیعی بود.

این مقام مسئول،نسل چهارم بررسی انقلاب ها بعد از انقلاب اسلامی ایران را با ماهیت فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران صرفا یک حادثه تاریخی نیست که در زمان فانی رخ داده است،بلکه انقلاب ما یک حادثه عرفانی بوده که در زمان باقی حادث شده است.

نوری،زمان فانی را زمان عادی دانست که همه پدیده های طبیعی در متن آن رخ می دهند و گفت:زمان باقی زمان عالم ملکوت می باشد که خارج از زمان عادی و غیر قابل فهم برای همه انسان هاست لذا حادثه های بزرگ و تاریخ ساز در زمان باقی رخ می دهند.

وی با بیان اینکه حوادث تاریخ ساز دو مرحله سرگشتگی(عشق)و بیداری(عقل)دارند،عنوان کرد: انقلاب اسلامی ایران یک رویداد بی تاریخ و جزو حادثه های تاریخ ساز است که نقطه آغاز و پایان ندارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان،حضور مردم در صحنه را رمز پیروزی انقلاب دانست و یادآور شد:یک پیوند ناگسستنی میان انقلاب اسلامی ایران و حادثه عاشورا برقرار است. در واقع انقلاب ما به عاشورا نزدیک نیست،بلکه عین عاشوراست و عاشورا یک رویداد بی زمان و بی تاریخ محسوب می شود. عاشورا جاری، ساری و زنده است و انقلاب اسلامی ایران نیز از همان متن و محتواست.

موضوعات: خبرها فرهنگی

تاریخ: 1396/11/18 | بازدیدها: 11

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود

کلیه حقوق مادی ومعنوی متعلق به پایگاه خبری فرهنگ و هنر گیلان می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.